вторник, 13 ноември 2012 г.

"Рожен", погледът към нашето бъдеще

Искам „Рожен” да не остане само кампания на социални мрежи и медии. Искам „Рожен” да успее. Искам всички ние да успеем – по какъвто и да е начин, с малко или повече пари, с думи, с протести, с инат, с каквото можем – да успеем да запазим погледа на България към звездите. Погледът, който заслужава. Рожен не е просто един връх в планината. Нека го направим нашият връх и нашият предел, след който ще знаем, че можем всичко, което си поискаме. Обсерваторията в Рожен трябва да бъде спасена. Трябва, за да си докажем, че щом сме успели да спасим нея, можем да направим всичко.

Ако премиерът и финансовият министър не искат да дадат 25% от това, което дадоха за излъчването на фубол по телевизията, ако те не искат ние да гледаме звездите, ако искат да ни пречупят, ако искат да ни натъпчат в дупките на лошия си материал, нека докажем, че няма да успеят. Нека им покажем, че сме тези, които наистина обичат страната си и искат бъдеще за нея. Нека им покажем, че можем да мислим по-добре и с по-голям хоризонт от техния. Нека спасим „Рожен”, за да предупредим, че всеки, който се опита да смачка желанието ни да се борим и нежеланието ни да сме държавата на чалгата, всеки един такъв човек ще бъде смачкан от нас.

Нека финансовият министър да дава пари за спортни зали, безсмислени футболни първенства и подслушвания. Нека премиерът си рита с „Бистришките тигри” и реже ленти. Нека министърът на образованието и науката мълчи. Нека президентът, който иска да развиваме „икономика на знанието” мълчи. Ако спасим „Рожен” от затваряне, ще сме доказали, че сме се издигнали над тях. Искам да спасим обсерваторията, защото това ще бъде урок, че нашите мечти са тези, които имат значение, тези, които ще се сбъднат, ние ще сме тези, чиито дела ще останат за много, много по-дълго време, отколкото на хората, случайно нарекли се „държавници и политици”.

Астрономите не излязоха на шумни протести, не освиркаха никого, не спират да се надяват почти на чудо, не прекратиха работата си и (все още) не са хванали полета, с който ще изоставят България. Те не поставят ултиматуми, дори направиха футболен отбор, за да влязат (или слязат) в стила на премиерските интереси. Те просто поискаха възможност да работят нормално. Правителството, което обича да дава пари на почти всеки, който покрещи под прозорците му, премиерът, който обича да се снима, режейки ленти и хвалейки се как вървим напред, министърът на образованието и науката, президентът, който иска да развиваме икономика на знанието – всички те упорито и мълчаливо убиват надеждата, че заслужават местата, на които са попаднали. И финансовият министър, който се похвали как е намерил повече пари за образование в следващия бюджет. Наистина ли бившиятслужител на Световната банка смята, че така ще успее да замаже очите на всички, които виждат как скоро няма да има нужда от пари за знание – защото няма да го има в тази държава?

Ако астрономите бяха бизнесмени, нямаше да са астрономи. Изкушавам се да отговоря само с това за по-голяма част от критиките, които в последните дни заливат обсерваторията в Рожен. Аз обаче мисля, че дори и на хора, които не си правят труда да почетат, преди да коментират, трябва да се отговаря търпеливо. Достатъчно търпеливо и аргументирано, за да те разбере дори и финансов министър като Симеон Дянков.

Нека малко да помислим и да сметнем какво стои зад неговите думи – с риск да се окаже, че всъщност финансовият ни министър е този, който не може да смята. Пари няма и сме в криза. Значи ще плащаме неотложните неща, пък другите ще ги степенуваме като втори по важност.

Хайде де, наистина ли? Пак да повторя – в кризисната 2012 г. разпределяме бюджет за следващата година, който като стойност е най-големият държавен бюджет на България. В този бюджет е пълно с наливане на пари на странни места, закърпване на дупки и пълен отказ да направиш план за неща, надминаващи предизборните боричкания и евтини театри. За следващата година издръжката на цялата президентска администрация ще струва над 6 млн. лв. Точно десет пъти повече струва издръжката на цялата българска наука – приблизително толкова са парите за БАН. И докато „феодалните старчета” ще трябва да се справят с толкова пари, колкото милозливо са им отпускани в последните години, администрацията на президента ще вземе с почти 50% повече. Другите отличници, наградени с най-голямо увеличение на парите от бюджета, са едни такива, чиято дейност трудно може да се пипне, но видимата й част осезаемо става все по-лоша и все по-безрезултатна. В тази редичка са Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност (19.4% повече пари), МВР (13.5%), ДАНС (13.4%), Национална разузнавателна служба (12.8%). Извинявайте, ама последните три са службите, чието (без)действие позволи да се случи терористичен атентат в Бургас.

Е, ние на какво отгоре ще им дадем повече пари? С които, сигурна съм, ще изхраним дори не същинските им служители, а няколко отряда чиновнически излишъци, с основна дейност „Сутрин не работя, защото пия кафе, после обядвам, а следобед чакам да ми свърши службата”? Как смее човек на поста финансов министър да казва, че пари за наука няма, защото тя не се била реформирала? Да не би МВР и прилежащите силови структури да са се реформирали в секретна безотчетност, а ние да не сме разбрали?

Ако толкова иска реформи, защо министър Дянков дори не говори за предложението на ръководството на „Рожен” финансирането им да не е част от това на БАН, а да се вписва в отделно перо в бюджета? Защото може би така ще може да се направи неудобното сравнение, че издръжката на спортното министерство е 56 пъти по-голяма, от тази на най-голямата обсерватория в Югоизточна Европа? Да, бюджетът на обсерваторията за година се движи около 700 хил.лв. В края на всяка тя е на дефицит и наистина, премиерът е прав, че всяка година учените предупреждават за затваряне, но то не се случва. Всяка една година „Рожен” живее на ръба и само хората там си знаят как се оцелява – с месечна заплата, равна горе-долу на 50 кг. по-евтино сирене, закърпване на покрива с тенекия, защото ако прокапе, ще бъде съсипана техника за милиони, и с постоянната мисъл как да платиш тока, за да работи тази техника.

Наистина ли е нагло тези хора да искат малко по-нормални условия? Аз се срамувам, че вземам по-висока заплата от тях. А вие, министър Дянков, не се ли срамувате? Не се ли срамува поне един от хората в парламента и правителството?

Как изобщо всякакви знайни и незнайни хора смеят да твърдят, че обсерваторията трябва да се затвори, защото учените не правели нищо, резултат нямало и не били предприемчиви да си изкарват пари? Как е възможно да се наведеш за кал, която да хвърлиш, без преди да си погледал добре по какво ще я хвърлиш?

1. Факт – Националната обсерватория „Рожен” печели много странични приходи. Нейните служители, които владеят по няколко езика, отделно от знанията си по физика и астрономия, постоянно печелят каквито проекти се сетите. Само че тези пари са строго определени за научна дейност. Няма как да вземат 50 хил. лв. за наблюдение на съзвездия и да си платят тока с тях.

2. Вие сещате ли се за други странични приходи? Може би трябва да започнат да печатат календарчета с изгледи от Вселената и да обикалят по улиците, предлагайки ги срещу левче?

За хора, които върло подкрепят пазарната икономика, ще припомня, че тя включва и разделяне на услугите – аз не си правя сама обувки, защото има специалисти. Затова не искам да живея в общество, в което астрономите са бизнесмени.

3. Факт – резултат от дейността на обсерваторията има. Макар и да не е видим с прости очи. В края на миналата година, когато пак се чудят как да си платят тока, астрономите обявяват, че са открили непознати досега активни ядра на галактики, а изследването им е публикувано в специализираното издание News of science. Разбира се, няма да е в „Стопански преглед” или каквото чете финансовият министър. За премиера не знам, защото „Винету” вече е написан и няма как астрономите да си публикуват откритията там.

4. Факт – наука е скъпа, дългосрочна инвестиция, която се изплаща стократно. Колко са се изплатили досега откритията на Никола Тесла, благодарение на които се крепи голяма част от съвременната енергетика? Колко са се изплатили откритията на Луи Пастьор, на Алберт Айнщайн, дори на Вернер фон Браун? Колко струва работата на Мария и Пиер Кюри и не ползваме ли всички ние това, което те са успели да постигнат? Ако Космосът не е нашето бъдеще, защо НАСА изпрати робот за изследване на Марс? Нима си мислим, че ние сме по-големите балкански хитреци, които само ще ползват постигнатото от другите и само ще си мечтаят „да сме като в Америка”, докато се почесваме с мрънкането „ми то сега е криза”. Кризата е в главите, не в делата, които още не си започнал .

5. Факт – всяка година има криза с парите за обсерваторията. Така е, а още в началото на всяка година е ясно, че бюджетът няма да стигне. Тази година това се усеща особено остро, защото има повишение на редица разходи – на електричество например. Така при фиксирани приходи разходите се увеличават. В счетоводните книжки му се казва дефицит. Дефицит, който има и държавата, и за да го покрие, финансовият министър има три варианта – да изтегли пари от резерва, да вземе дълг или да увеличи данъците. „Рожен” няма подобни възможности.

6. Факт – ако „Рожен” затвори сега, това вероятно значи завинаги. Техниката ще се повреди от ниските температури и после за възстановяването й ще са нужни много пари. Наивни сме да мислим, че това или следващото правителство ще ги извади. Освен това ако известно време са без работа, повечето специалисти ще си заминат. Те си нямат друго място в България, от което да гледат Вселената. Но такива места има в други държави, които не мерят науката си с кантара на глупостта.

Искам „Рожен” да оцелее. Сигурна съм, че всеки от нас иска. Всеки иска да може да отиде и да погледне през някой от телескопите. Иска да може да заведе детето си и дори да го запише на астрономическа школа там. Там то ще види, че има и други светове, а границите са единствено тези, които сами си слагаме.

България скоро отбеляза 23 години от падането на режима, по чието време беше построена обсерваторията. Ако някой го отбеляза с носталгия, а друг с радост, нека и двамата съберат сили над площадните крясъци и да погледнат към това, което сме наследили и което нямаме право да не запазим. България често е обвинявана, че не е можела да се бунтува и да защитава свободата си. Унгария имаше хора срещу танкове през 1956 г., Чехословакия имаше Пражка пролет, Полша имаше „Солидарност” в Гданск. Ние може да сме по-тихи, по-незабележими и да не сме герои. Нека обаче превърнем „Рожен” в нашия връх и нашата свобода. Защото всеки заслужава да види звездите.

Помислете какъв ще е нашият билет за бъдещето.  


неделя, 11 ноември 2012 г.

Да погребеш звездите

През юли тази година заради една игра на карти футболни аматьори заминават за мач с правителствения самолет. Цената на полета е 20 хил. лв., които (уж) са платени от президента на отбора „Чавдар” – Етрополе – депутата Емил Димитров.

Малко по-рано, през април, Столичната община реши да даде над 500 хил. лв. от приватизационния си фонд за ремонт на стадиона в с. Бистрица, където играе един от отборите, превозвани с правителствения самолет - „Тигрите”.

От началото на септември дирекциите по туризъм в икономическото министерство се преместиха в Пловдив, при доста спорни ползи от цялото разкарване. По оценка на министерството то е струвало малко 100 хил. лв.

Въпреки правилата на ЕС и според доста анализатори – в пълен разрез с интересите на самите тютюнопроизводителите, през март държавата отново плати 72 млн. лв. субсидии. Вместо да им помогне да се обърнат към други възможности да работят и печелят, за следващата година беше заложено ново субсидиране на сектора със 73 млн. лв.

Преди по-малко от три седмици правителството гласува допълнителна субсидия на БНТ за излъчването на мачовете от националния шампионат. Сумата е 990 хил. През юли миналата година премиерът обяви, че е взето решение да се преведат 1.8 млн. лв. на Националната телевизия, за да излъчи футболното първенство.

За септември, поне на документи, държавният бюджет има излишък от 140.5 млн. лв., показват официални данни на финансовото министерство.

В средата на октомври dnevnik.bg съобщава, че в нагласена поръчка държавните горски предприятия си купуват автомобили на „Литекс моторс”. За 7 млн. лв.

Месец по-рано същият сайт посочи друга нагласена поръчка – на парламента. Този път единственият производител, отговарящ на условията, ще се радва на приход от 4.4 млн. лв.

А преди няколко дни Европейският съд в Страсбург оцени изстрелите, наредени през 2003 г. от сегашния премиер по един дребен престъпник, на 110 хил. лв. Толкова ще трябва да плати държавата, защото е използвала противотанково оръжие срещу един (1!!!) барикадирал се в селска къща нарушител на закона от степен „кокошкар”.


Дотук спираме с новините, които някой наивен страничен наблюдател би приел като показатели, че сме една богата държава, която се чуди как да си харчи парите и понякога трябва да сме снихоздителни към сатрапските й вкусове. Всеки, който е имал илюзия, че ГЕРБ е партията, която въпреки някои залитания, се е устремила към бъдещето с инвестиции в пътища, инфраструктура и размисли как да привлича капитали и да помага за увеличаване на доходите въпреки кризата, вече може да си погребе всички мечти.

ГЕРБ има уникалния шанс да остане в историята като управляващата партия, буквално погребала погледа на България към звездите. Ничие въображение не може да измисли по-добра метафора от тази – докато държавата харчи с широки пръсти по места, достойни за рязане на ленти, очите й към необятното бавно умират от липса на пари. Пари, които на фона на всичко, изброено по-горе, напомнят по-скоро джобните на кабинета за някое и друго решение.

Ако обсерваторията в Рожен затвори, това ще е много повече от погребване на мечти, наука и звезди. Това ще е признание, че не живеем, а просто преживяваме от един ден до друг. От една заплата до друга. От едно зрелище до друго. От едно правителство към друго, същото като предишното. Това ще е признание, че никога, никога, ама абсолютно никога няма да излезем от дупката, в която сме влизали стъпка по стъпка. Признание, че ще си останем робите на деня, които винаги ще зависят от някой, когото смятат за по-силен. Ако обсерваторията затвори, по-добре е всеки, който е имал мечти за нещо по-добро от днешния живот , просто да ги заключи и да приеме, че без светлина те бавно и необратимо ще умрат.

Парите, които трябват само за оцеляване на обсерваторията, са смешна част от това, което една телевизия плаща за покупката на сериали, за направата на негледаеми предавания, занимаващи се с ровене в калта и мизерията на ежедневието. Тези пари така и не могат да се съберат от дарения. Държавата, в която политически партии правят щедри жестове пред камери, държавата, която се хвали как събира повече данъци и бори контрабанда, държавата, която с гордост съобщава как е спестила 140 млн. лв. за месец, не може да събере 250 хил. лв. Досега не съм чула и видяла нито един банкер и нито един политик да подкрепи оцеляването на обсерваторията. Нито един, който иска да направи вложение в бъдещето. Никой, който да е показал, че не иска да сме държавата на евтините работници, а държавата на хората, които искат да знаят и са ценни точно със знанията си.

ГЕРБ имаше уникалната възможност да разпределя най-големият бюджет в българската история – за 2013 г., а в него за Българската академия на науките са отделени 60 млн. лв. И над 2 млрд. лв. за отбрана и МВР. В онези около 60 млн. лв. ще трябва да се вмести българската наука. Там е и „Рожен”, най-голямата досега еднократно направена инвестиция в наука за цялото съществуване на България  – над 12 млн. лв. През 1981 г. страната празнува 1300 години от създаването си и вместо само към история, обръща празника и към бъдещето. Така построява обсерватория, която все още е най-голямата в Югоизточна Европа. Сега цялата сбирка управляващи и псевдо опозиция имат уникалния шанс да я затворят и сигурно няма да го пропуснат, защото на тях не им трябва бъдеще, гледащо нагоре, към звездите.

„...съсипващо е това обитаване на една дупка без небе, без лазур и без блясък, съсипващо е това самообезсмисляне на толкова много човешки живот, ако не ровеше в земята и не дълбаеш дупката си, човек отдавна да се е научил вече да лети, колкото и банално да звучи, не със самолет, разбира се, с ракети още по-малко, а просто да лети...”

Теодора Димова, „Адриана”


Ако „Рожен” затвори, ще имам чувството, че са затворили очите на всички ни. Че са ни накарали да гледаме само в калта. Че са ни отнели небето, което повече от 30 века хората са искали да видят отблизо и да докоснат. Ако „Рожен” наистина затвори, няма да си заминат просто няколко телескопа. Ще си отиде надеждата, че дори днес да е лошо, винаги ще ти останат звезди и светове, за които да мечтаеш. Ако „Рожен” затвори, значи са ни пречупили. И приковали. Към калта, в която всички изглеждаме еднакво тъмни, мрачни и зли. Калта, в която червеите са водачи, а слепите къртици са строители. На съвременна България.

Връзки:


четвъртък, 1 ноември 2012 г.

Жълтици от гъгрици

Доставчикът на разваления боб за бедните ще бъде глобен, но договорът с него остава

Текстът е публикуван в "Капитал Daily" на 1 ноември 2012 г. Предишните материали от разследването можете да видите тук: 
"Негодна благотворителност"
"Да нахраним бедните"
"Сметките около храните за бедни повдигнаха въпроси"

Ден след като избухна скандалът с негодния за консумация фасул за бедните, собственикът на фирмата доставчик Георги Цанков заяви, че е имал всички необходими сертификати за качество на продукта, а високите цени на храните, за които е спечелил поръчките на Държавен фонд "Земеделие", обясни със странични разходи и съкратени срокове.
В сряда собственикът на "абонираната" за европейското финансиране по програмата "Благотворителност" фирма "Фантастика-95" каза още, че е възможно атаките срещу него да идват от негови конкуренти и дори от служител на ДФ "Земеделие".
Фондът е организатор на поръчките за храните за хората в неравностойно положение в България, за които тази година Европейският съюз отпусна рекордните 42 млн. лв. Фирмата на Цанков спечели повечето поръчки от общо 15-те обявени от фонда позиции, между които и фасула, както се е случвало неизменно в последните години.

"Редовните" документи

Самият Ценков не може да обясни намерените насекоми в 90 тона боб, внос от Аржентина и Китай, който беше обявен за негоден и агенцията по безопасност на храните обеща да го унищожи. Според наредбата за разпределяне на храни на най-нуждаещите се се изисква сертификат за качество за всеки продукт.
Земеделският министър Мирослав Найденов обяви в сряда, че фасулът ще бъде заменен за сметка на доставчика. В същото време "вероятно фирмата не е виновна", но все пак ще й бъдат наложени санкции.
Изпълнителният директор на фонд "Земеделие" Румен Порожанов уточни, че глобата за "Фантастика-95" вероятно ще е около 120 хил. лв.
Сумата отговаря на клаузата за санкцията при нарушение, която е 2% от общата стойност на договора. Само за доставката на общо около 3 хил. тона фасул "Фантастика-95" ще получи близо 6 млн. лв.
Порожанов обясни също, че заразяването не е станало в България, а още в Аржентина или при транспортирането. И той, и Найденов са потвърдили редовните документи на партидата фасул, но и двамата все още не могат да си обяснят как са били издадени при наличие на паразити. И двамата също така не знаят дали отговорните ще бъдат санкционирани.


По изпитана схема

Фирмата, доставила боба, който "Фантастика-95" е трябвало да пакетира, е "Ес Пи трейд", обясни Георги Цанков. Във вторник проверка на "Капитал Daily" показа, че негодният фасул в Добрич е имал сертификат за първо качество, подписан от ЧЕХ - Велико Търново. То пък е доставчик на картофеното пюре от "благотворителната" поръчка.
Документите, предоставени от столичния общински съветник от ДСБ Атанас Атанасов (който още през септември съобщи за нередностите с храните и заяви, че ще сезира европейската служба за борба с измамите ОЛАФ), показват недвусмислена симбиоза между "Фантастика" и ЧЕХ в бизнеса с бедняшките храни.
Така например първоначално доставките на захар са спечелени от "ЧЕХ-Йосиф Новосад" (със седалище в с. Соколово и продаваща голяма част от продукцията си в района на Велико Търново) с най-ниска цена. Победителят обаче се отказва в полза на следващия класиран - "Фантастика-95", чиято оферта е по-скъпа с 20 ст. за килограм. За близо 3 хил. тона захар това прави разлика от над 500 хил. лв. без ДДС.
По същата схема, но в обратен ред, ЧЕХ е спечелила единствената си доставка на продукт за тази година – картофеното пюре. В този търг "Фантастика-95" е водела с най-висока цена от 3.71 лв. за килограм, но след като се отказва, ЧЕХ печели поръчката с рязко по-високата си цена от 6.88 лв. за килограм без ДДС.
В сряда от ЧЕХ отказаха коментар за издадения от нея сертификат за първо качество на червивия фасул, като заявиха, че са изпратили информацията си във фонд "Земеделие" и тъй като тя била конфиденциална, само той можел да я разпространява.
Георги Цанков няма обяснение и защо победителят в търговете за олио и конфитюр - "Кестрел фууд", се отказва и от двете поръчки, заради което фирмата му печели доставката им с по-скъпи оферти.

Разширение на ЕС с Китай и Аржентина
Нито от фонда, нито от земеделското министерство имат обяснение защо на сертификата за произход на негодния боб пише ЕС, след като самите те съобщиха, че е аржентински, внесен в България от Гърция. Друга част от бракувания продукт, "произхождащ" също от ЕС, пък е от Китай.
Собственикът на "Фантастика-95" смята да търси неустойки от доставчика, "ако наистина храната е негодна".

Подвеждане на "широката общественост"

Цанков се изуми и защо изобщо агенцията по храните си е позволила да вземе проба от складовете на БЧК, без да присъства представител на фирмата му. "Пробата по всички закони е невалидна, не е присъствал представител на фирмата", обяви той.
Според нормативната уредба обаче контролните органи са длъжни да проверят всяка партида от храната, преди тя да бъде доставена до крайните си получатели. Инспекцията е същата, която се прави и за всички храни, които се продават в търговската мрежа.
"Показват се дефектни зърна по някои медии, което не отговаря на цялата партида", оплака се Цанков. "Не знам дали медиите и широката общественост не са подведени", каза още собственикът на "Фантастика-95", който неотдавна беше избран за местен лидер на партията Движение "България на гражданите" в община Родопи.
По повод скандала от партията заявиха във вторник, че ще се запознаят с обстоятелствата около избухналия скандал и ще вземат решение по случая. В сряда Цанков, който е бивш мажоритерен кандидат от парламентарната листа на "Лидер" на Христо Ковачки, каза, че сам е поискал членството му в ръководената от Меглена Кунева формация да бъде замразено.

Търгов връх с "Инката"
Най-изумително се оказа обяснението за почти двойната цена на т.нар. кафе "Инка", което всъщност е продукт от цикория, закупен за бедните на цени на истинско кафе от среден клас в магазинната мрежа.
Тя се дължала на специалните изисквания в документацията на организираната от фонд "Земеделие" поръчка, които предписвали точно процентно съотношение между леблебия, ръж и цикория в продукта, на което отговаряли много малко производители. Затова по думите на Цанков не е коректно да се прави сравнение с продаваните по магазините по-евтини други видове "Инка".
Той не е съгласен да се сравняват предложените от него цени за хранителните доставки на едро с цените от магазините, които при немалко продукти средно са по-ниски. Според Цанков големите търговски вериги могат да си позволят да продават на загуба някои стоки. По думите му западни фирми, дори да участват в поръчките, няма да се съгласят на толкова ниски печалби, както правят български фирми като неговата.

Негодна благотворителност

Скандалът с храните за бедни се разрасна до унищожаването на 90 тона развален фасул

Текстът е публикуван в "Капитал Daily" на 31 октомври 2012 г. Още по темата може да прочетете тук: 
"Жълтици от гъгрици"
"Да нахраним бедните"
"Сметките около храните за бедни повдигнаха въпроси"

Скандалите около храните за бедни се разрастват неудържимо следпървоначалните разкрития, че с отпуснатите от европейската програма "Благотворителност" средства се доставят продукти на цени над пазарните, а от години повечето поръчки на Държавен фонд "Земеделие" се печелят от една и съща фирма - пловдивската "Фантастика-95".
В новия му етап част от храните се оказаха и развалени. Агенцията по безопасност на храните (БАБХ) съобщи в понеделник, че при проверка на складове в Добрич на Българския червен кръст (БЧК), чрез чиято мрежа се разпределят продуктите, са открити 50 тона развален фасул, в който е имало дори червеи. В сряда министърът на земеделието Мирослав Найденов уточни, че подобна е била и картината в Плевен и общо 90 тона (засега) фасул ще бъдат унищожени.

Аржентински, от Гърция
Червивият боб е доставен от пловдивската ЕТ "Фантастика-95 Георги Цанков", която спечели повечето от позициите на обществените поръчки, обявени от Държавен фонд "Земеделие" и през тази година. Според Найденов, цитиран от агенция "Фокус", в сряда ще бъде взето "решение за договора с фирмата" и ако тя е виновна, ще бъде санкционирана. Ако обаче вината не е в доставчика, министърът е обещал да говори с Гърция, от която бобът е внесен, но произходът му е аржентински.
Проверка на "Капитал Daily" показа, че негодният за консумация фасул е доставен до пунктовете на БЧК - Добрич, със сертификат "Първо качество". Председателят на местната организация д-р Артюн Еринозов обясни, че продуктът е получен с три документа - декларация за произход, сертификат за качество и срок на годност. В декларацията за произход пише само ЕС, каза д-р Еринозов. Според другите два документа бобът е първо качество, а трайността му е до 2014 г. Сертификатът за качество е подписан от "ЧЕХ" ООД - Велико Търново. Обяснението на червенокръстците е, че това е пакетиращата фирма, която вероятно има складове във Варна, а търговецът, спечелил поръчката, е ЕТ "Фантастика-95" – Плевен.
Директорът на областната дирекция по безопасност на храните д-р Розалина Брайкова потвърди, че стоката е пакетирана в цех във Варна. Количествата забранен боб са били предназначени за втория транш от помощите, финансирани от ЕС.

Загадка с 3020 тона
Зам.-директорът на БЧК Василка Каменова обясни, че в никакъв случай храни не се предоставят на нуждаещите се, без преди това да са проверени от Агенцията по безопасност на храните. По думите й в предишни години е имало случаи, когато раздаването на някой продукт е било спирано именно заради негодност за консумация.
Все още не е ясно кога в складовете ще пристигнат останалите поръчани от фонд "Земеделие" храни. Заради забавяне в доставките на някои продукти раздаването на пакетите от втория транш беше отложено от 24 октомври за неопределена дата. Забавените доставки са на олио, леща, конфитюр и кафе "Инка" - всичките спечелени отново от "Фантастика-95".
Пред "Капитал Daily" собственикът на фирмата Георги Цанков обясни, че причината е в обжалването на обществените поръчки, заради което договорите са били подписани "чак в края на септември". Той увери, че над 50 предприятия работят в момента по доставките и служителите му са ангажирани да приключат възможно най-скоро и да изпратят храните.
Цанков каза също, че ако наистина има проблем с негоден за консумация фасул, ще замени развалените количества за своя сметка. По думите му той е изпратил поръчки за храните, взети са проби от тях, след което те са заминали за пакетиране по различни предприятия. Общото количество е 3020 тона и е възможно някаква част да е съдържала гъгрици, допусна доставчикът.

Ще бъде санкциониран
Пред БНР директорът на фонд "Земеделие" Румен Порожанов каза, че доставчикът ще бъде санкциониран. По думите му фондът има две възможности – или да замени количеството развалена храна за сметка на доставчика, или да наложи записаните в договора санкции и неустойки.
Първият транш от храните за бедни, раздаден през септември, съдържаше пакети с 12 кг храни за всеки от бенефициентите, общо над 308 хил. души. След проявения журналистически интерес към ценообразуването им от Фонд "Земеделие" обявиха, че при втория транш пакетите с храни ще тежат рекордните 53 кг. Остава неясно дали публикациите в медиите предизвикаха рязкото увеличение, което може да обясни и забавените доставки, или такива са били първоначалните планове.
От фонда казаха пред "Капитал", че са бързали с подготовката на обществените поръчки, но са разбрали сравнително късно, че България ще получи 21 млн. евро през тази година, което е няколко пъти над сумите за предишни години. По тази причина за част от допълнителните продукти е имало забавяне и се е наложило те да бъдат пратени до бедните с по-голям втори транш.

ЕК очаква "комуникация"
Според правилата на ЕС страните членки са отговорни за избора на оператори, които да осигурят хранителни продукти, а също така и за проверката на всички аспекти от прилагането на програмата, се казва в отговор на Европейската комисия, от която "Капитал Daily" поиска коментар по случая. Правилата предвиждат държавите "да вземат всички необходими мерки, за да гарантират, че планът е правилно приложен, да предвидят и ако има нужда - да санкционират нередности". Следователно българските власти са отговорни за проверка на операцията (това може да означава както качество на доставените продукти, така и неподходящи условия в складовете), като санкционира оператора или назначения организатор, както и да комуникира с комисията за нередности, се казва в становището от Брюксел.

Печелившият от поръчките
Пловдивската "Фантастика-95" е "абонирана" за голяма част от доставките на храните за бедни от години. И въпреки че в обявлението на обществените поръчки за тях изрично пише "максимално количество на възможно най-ниски цени", по-рано "Капитал Daily" изчисли, че цените на някои от продуктите са доста над пазарните на едро, като почти всички оскъпени храни ще се доставят от същата фирма. Собственикът й Георги Цанков е обявяван на няколко пъти за най-големия бенефициент на средства от европрограми на Държавен фонд "Земеделие", което той е отразил и на собствения си сайт.

В последните години фирмата му е редовно избирана и за доставки на храни за армията. След обжалване на една тях през 2011 г. ВАС установил, че дружеството я е спечелило с нередовни документи. Преди десетина дни Георги Цанков стана и председател на местната структура на ръководената от Меглена Кунева партия "Движение България на гражданите" в община Родопи, където е общински съветник. От партията заявиха във вторник, че случаят се проучва и когато имат окончателна информация, ще излязат с решение дали Цанков ще бъде отстранен от поста.


сряда, 31 октомври 2012 г.

Да нахраним бедните


Една фирма е "абонирана" да печели най-много поръчки за доставка на финансираните от ЕС хранителни помощи
Текстът е публикуван в "Капитал Daily" на 12 октомври 2012 г. Още по темата може да намерите тук: 
"Жълтици от гъгрици"
"Негодна благотворителност"
"Сметките около храните за бедни повдигнаха въпроси"

Въпросите, повдигнати преди месец около "връзването" на сметките за хранителните помощи за бедни, финансирани от Европейския съюз, доведоха до още въпроси. В описанието на провежданите от Държавен фонд "Земеделие" търгове за различните продукти изрично пише, че офертите трябва да са за максимално количество стоки на минимални цени, което не се потвърждава от документите, с които "Капитал Daily" разполага. Интерес предизвиква и фактът от регистъра на Агенцията за обществените поръчки, че както в предишни години, така и тази повечето търгове са печелени от една и съща фирма - пловдивската ЕТ "Фантастика-95-Георги Цанков". От общо 15 позиции и тази година фирмата е спечелила девет.
По тези въпроси "Капитал Daily" получи отговори от ДФ "Земеделие", а от офиса на фирмата казаха, че в момента няма кой да коментира, тъй като управителят е в чужбина.

За да излезе сметката

Тази година заради кризата ЕС даде повече средства за хранителни помощи за нуждаещи се, като за България отпуснатата сума от 42 млн. лв. е петкратно по-голяма спрямо миналата година. За разлика от предишните кампании включените в списъците на нуждаещите се около 308 хил. души получават продуктите на два вместо на четири транша. Първият беше през септември, а вторият предстои на 24 октомври.
Общата сума на деветте стоки от първия транш, разпределени в пакети от около 12 кг, беше 6.261 млн. лв. с ДДС, което означаваше, че при втория на бедните трябва да бъдат раздадени или много повече, или много по-скъпи продукти, за да излезе крайната сметка от около130 лв., получена от разделянето на предоставените от ЕС 42 млн. лв. на броя на хората в списъците.

Тогава от фонд "Земеделие" обясниха, че във втория пакет ще бъдат включени и други храни - олио, конфитюр, леща, картофено пюре, пчелен мед и кафе от типа "Инка", но без да уточняват количествата. Преди няколко дни на запитване на offnews.bg от фонда дадоха справка, според която пакетът от втория транш ще тежи общо 57 кг - рекордно количество за еднократна помощ, раздавана в България. Това, което ще остане неясно, е дали това количество е първоначално замисленото, или е нараснало вследствие на медийния интерес по темата.


Търгов алгоритъм
Според ръководството на фонда, който организира поръчките, ЕТ "Фантастика-95-Георги Цанков" е спечелила пет от търговете с най-ниска цена, а за четири позиции е избрана за победител след оттеглянето на класирания на първо място кандидат. Такъв е случаят с офертите за захар, олио, конфитюр и кафе - избраната първоначално за доставка на първите три продукта "Кестрел фууд" е предлагала продуктите най-евтино, но след като се е отказала и от трите участия, победител с цени, по-високи от средните пазарни без ДДС, се е оказала пловдивската фирма (виж таблицата). "Фантастика-95" печели и поръчки за доставки на храни за армията, а миналата година в. "24 часа" съобщи, че за един от тях тя е спечелила с нередовни документи.
За "кафето" "Инка" няма информация кой е отказалият се класиран на първо място кандидат, но отново е било в полза на пловдивския търговец. Така бедните ще пият продукта от цикория, доставен им на цена от близо 20 лв. на килограм без ДДС. За сравнение, в магазините пакет от 150 г "Инка" се продава за 1.50 лв., а цената, с която доставчикът е спечелил позицията, е сравнима с тази на марки кафе като "Якобс" и "Чибо".
На въпрос как се е стигнало до избора на продукта от цикория в пакета с помощите, от фонда обясниха, че при проведена анкета сред бенефициентите на помощите те са поискали те да включват и кафе, а от Българския червен кръст са препоръчали "Инка", защото напитката не съдържала кофеин.
За друг продукт - килограм обикновени вафли във втория транш, справката показа, че по цени на едро на тържищата струва 4.30 лв., а поръчката е направена за 5.99 лв. без ДДС.

Спестихме пари
След като от "Капитал Daily" поискахме точна справка за договорените количества и цената на всяка една стока, от ДФ "Земеделие" разпространиха съобщение, в което посочиха, че общата стойност на договорените хранителни продукти от програмата е с 6 млн. лв. по-ниска от средните им пазарни цени на едро. "Обстоятелствата, свързани с по-високите цени на посочените три продукта, са констатирани от ДФ "Земеделие" още в самото начало", посочиха от институцията, като обясниха, че при отказ от тяхна страна да сключат договорите е имало опасност спечелилият да съди фонда, а заради забавянето - да се изгубят пари за помощи от ЕС.

Цената на храните
Продукт Обща стойност на общ.поръчка (в лв.) Единична цена според договора (без ДДС) Цена на едро Доставчик


Брашно


     1 555 415  

0.49

0.84*


"Валпарего"
Ориз 1 490 091  0.7  1.98  "Ви Ем Пи"
Спагети 1 021 621  1.02  1.85*  "Спанос"
Нишесте 182 882  4.79  2.67*  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Бисквити 604 284  2.76  3.78  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Вафли 2 262 099  5.99  4.30  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Макарони 714 201 1.00  н.д.  "Валпарего"
Захар 5 394 000  1.93  1.75*  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Олио 6 231 000  2.72  2.92  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Боб 5 927 200  1.96  2.96  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Леща 5 282 400  1.4  1.99*  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Конфитюр 2 387 000  3.07  н.д.  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Пюре 2 168 279  6.88  8.56*  "Чех - Йосиф Новосад"
Кафе тип "Инка" 1 399 584  19.44  8.7**  ЕТ "Фантастика 95-Г.Цанков"
Мед2 825 000 5.49н.д.
"Панда – И.П."
*Заб. Продуктите без знак * са с ДДС, на стоковите борси и тържища
*Цените са от актуални продуктови каталози на магазини "Метро", без ДДС
**Посочената цена е за кафе "Нова Бразилия"
Източник: магазини "Метро", последен бюлетин на ДКСБТ


Проблемните продукти (цените са в лв., без ДДС)

Продукт             Цена по бюджет на фонда              Цена на едро по време на избора 
Захар                            1.93                                             1.66 
Олио                            2.72                                             2 41  
Боб                               1.96                                             2.08 
Леща                            1.40                                             1.33 
Конфитюр                   3.07                                             2.60 
Информация: обществени поръчки, източник на "Капитал Daily"

вторник, 30 октомври 2012 г.

Сметките около храните за бедни повдигнаха въпроси

Част от отпуснатите 42 млн. лв. са за интервенционно зърно по високи ставки


Текстът е публикуван в "Капитал Daily" на 14 септември. Останалите материали по темата можете да видите тук: 
Шумната реклама тази есен на раздаваните с пари от програмата "Благотворителност" на Европейския съюз хранителни продукти на най-бедните в България предизвика догадки как се връзват сметките по описаните от земеделското министерство параметри на започналата на 10 септември кампания.

Министър Мирослав Найденов съобщи, че над 308 хил. души ще получат хранителни помощи за близо 42 млн. лв., като през тази година заради кризата отпуснатата от ЕС сума е скочила пет пъти в сравнение с 2011 г., когато са били разпределени храни за 8 млн. лв. За разлика от досега нуждаещите се ще получат продуктите не на четири, а на два транша, като доставката на следващия ще е от 24 октомври.
След проведените обществени поръчки от Държавен фонд "Земеделие" с условие за постигнати най-ниски цени храните се доставят от фирмите изпълнители в 30 областни склада на Българския червен кръст (БЧК). Общият им обем се изчислява на 22 000 т. За разходите по транспортирането им беше обяснено, че са включени в офертите, с които фирмите са кандидатствали.
Продуктите се раздават на нуждаещите се по списъци, изготвени от Агенцията за социално подпомагане, от служители и доброволци на БЧК в 337 пункта. Според параметрите на тазгодишната кампания всеки от бенефициентите трябва да получи в двата транша храни за общо над 130 лв. с ДДС, както показва разделянето на общата сума от 42 млн. лв на броя на включените в списъците 308 470 души.

ЕС черпи с "Инка"
През първия транш всеки, включен в програмата, ще получи около 12 кг от 9 вида хранителни стоки: брашно - 5 кг; ориз – 1 кг; спагети – 1.5 кг; захар – 1 кг, зрял фасул – 1 кг; макарони – 1.2 кг; обикновени бисквити – 0.400 кг; обикновени вафли – 0.900 кг; царевично нишесте - 0.140 кг.
За втория транш се предвижда същият пакет, допълнен с още пет продукта - олио, конфитюр, леща, картофено пюре, пчелен мед и кафе от типа "Инка". ("Инка" не е кафе, а продукт от цикория - в магазините кутия от 150 г струва 1.50 лв.)

Как се "пълнят" 130 лв.
Изброените продукти в пакетите от първия транш и тяхното количество всъщност повдигна съмненията, че нещо не е наред в сметките. Според отговора, който "Капитал Daily" получи от фонд "Земеделие", общата стойност на храните от първия транш е 5 217 520 лв. без ДДС, или 6.261 млн. лв. с ДДС, които, разделени на броя на бенефициентите, показват, че стойността на един пакет от първия транш е около 20 лв.
Така за втория транш остава почти шесткратно по-голяма сума от близо 36 млн. лв., която трудно би се усвоила само от включването на петте допълнителни продукта. Дори тяхната обща стойност да е също 20 лв.с ДДС, общата цена на продуктите в двата транша за един получател ще излезе около 60 лв., което е наполовина по-малко от изчислените 130 лв. с ДДС - според посоченото от земеделския министър съотношение между отпуснатите от ЕС пари и броя на получателите на помощите.

Скъп бартер
На въпрос как се очаква да бъде покрит остатъкът от близо 36 млн. лв от ДФ "Земеделие" обясниха, че сумата от 42 млн. лв. (21 млн. евро) е дадена от ЕС като помощ, но с условието с част от тях да се купи интервенционно зърно. Цената му е определена по ставки на ЕС и тя е доста висока, посочиха от фонда. По тази схема ЕС дава пари за храна за бедни, но с уговорката да използваме една част за покупка на ечемик, който пък да разменим на бартер за ориз, брашно и др. продукти.

понеделник, 15 октомври 2012 г.

Спестяване без данъци - пет варианта, които още не се облагат

Материалът е публикуван на capital.bg и във в. "Капитал Daily". Приятно четене! 

Имам един приятел, който в последно време за почти всяка идея на правителството казва: "Те ще се откажат, няма смисъл да я коментираме". Досега е бил прав в много случаи, включително и преди седмици, когато се завъртя предложението за лихви върху дохода от депозити.

Сега обаче идеята отново влезе в дневния ред, внесена официално като предложение от правителството в пакета от законови изменения, съпровождащи Бюджет 2013. Ако приятелят ми не се окаже прав за краткия живот на тази идея, предлагаме ви няколко алтернативни варианта за инвестиции, които (все още) не се облагат с данъци, а рискът им е сходен с този на банкови депозити.

Да изпреварим данъка

"Добра инвестиция могат да бъдат дългосрочни депозити за 2-3 години, при които при които лихвите се плащат еднократно в началото. Т.е. ако си направиш такъв депозит до края на тази година, не би трябвало да плащаш данък върху лихвата, тъй като новият данък ще важи за доходи от 1 януари 2013 г.", коментира инвестиционният консултант Васил Караиванов.

Другото му предложение са взаимни фондове, за които се плаща такса управление, но засега доходът от тях не се облага. "Предполагам, че банките активно ще започнат да си промотират взаимните фондове на паричния пазар и така да осигуряват на клиентите си по-висок доход", каза Караиванов.

Друг вариант е застраховката "Живот" - тя е спестовен продукт, доходите също все още са необлагаеми. Освен това, ако ви осъдят за неплатени сметки, кредиторите ви нямат право да пипат парите по този спестовен инструмент, обясни консултантът.

"Отделно от това застрахователните компании дават и кредити на база натрупаната сума от застраховката - т.е. можеш да ползваш временно (за година обикновено) парите, които си натрупал, без да чакаш крайния срок", добави той.

Ето и вариантите за различни необлагаеми инвестиции, които събрахме за вашето финансово планиране:


1. Взаимни фондове

Доходът от инвестиции в ценни книжа е необлагаем, а при най-нискорисковите доходността е сходна с тази на банковите депозити. Става дума основно за фондове, инвестиращи на паричния пазар, т.е. в различни нискорискови инструменти, включително депозити. Те може да плащат данък, но вашият доход ще е чист. Предимството им пред депозита е възможността за свободно теглене на пари без да се губи доход, освен това в някои периоди те може да надминат банковите лихви. Недостатъкът е, че доходът не е гарантиран, а е напълно възможно в определен период той да е по-нисък, отколкото на банковия влог.

Money Market Funds (MMF), както са известни още тези инструменти, все пак са най-нискорисковите и много рядко бъдещата им доходност се различава съществено от предишната. Другият вид са обикновените нискорискови фондове, които влагат в облигации, депозити и много малко - в акции. Тяхната доходност може да е по-колеблива.

Важно е да се знае, че за разлика от банковия депозит, парите във взаимен фонд не са гарантирани. Тоест, ако избраният от вас фонд има отрицателна доходност, може да загубите част от внесената сума. На теория с MMF това би трябвало почти да не се случва, но българската практика показва обратното. Наскоро консервативният фонд на вече закритото дружество "Стандарт инвестмънт" отчете сериозни загуби.

За разлика от банката, чиито фалит плаши съня на спестителите, при взаимните фондове парите на инвеститорите се съхраняват отделно за всеки фонд и той юридически не може да фалира като кредитна институция. Затрудненията му може да означават загуба на вложени средства, или пък да има прехвърляне към друг фонд, но със сигурност няма как да загубите правото на собственост върху тях. Информация за почти всички български взаимни фондове има на сайта на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД).

2. Доброволен пенсионен фонд

Освен, че е добър вариант за спестяване "за далечни черни дни", той предлага и данъчно облекчение. До 10% от облагаемия доход, вложен в такъв вид пенсионно осигуряване, се освобождава от данъци. С една дума - вместо да давате тези пари на държавата да ги харчи тя, може да ги поверите за инвестиране и да получите доход.

Внимание! Гаранция срещу загуби и тук няма. Имаше известен период около най-голямата борсова криза, когато пенсионните фондове губеха доход. Той обаче премина и те от доста време са на плюс. Вложените пари не се гарантират, но като цяло повечето пенсионни компании инвестират по-консервативно, с цел да избегнат загуби.

Недостатъкът е, че при теглене на пари преди да сте навършили пенсионна възраст, плащате спестените 10% данък. Той не се дължи, ако изтеглите само доходност. Така ако имате 500 лв. в доброволен фонд и той ви е донесъл 30 лв. за година, толкова ще бъде максималната сума, която може да изтеглите, без да плащате данък. Данни за доброволното пенсионно осигуряване може да откриете на сайта на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и на Комисията за финансов надзор.

3. Застраховка "Живот"

И при нея може да спестите 10% от облагаемия си доход, като ги вложите в животозастрахователна полица. Тя обаче е доста по-обвързваща от горните две алтернативи. На пазара има множество продукти от този вид - инвестиционна, детска, за рента, класическа... Обичайният вариант е след подписването на договора всеки месец да правите определена вноска (ако спрете за известен момент, полицата не се прекъсва), срещу което получавате няколко неща.

Основното е обезщетение при злополука, което е и целта на тези застраховки. Например, ако си счупите крака при каране на ски и не можете да ходите на работа, животозастрахователят ще ви плати обезщетение. Същото се полага и на наследниците на починалия застрахован. При полици със спестовен характер парите носят доходност след определен срок.

Изтеглянето предсрочно може да я загуби или намали, освен това при предсрочно теглене ще трябва да плащате 10% данък, от който сте били освободени при сключването.

Някои застраховки носят гарантиран доход, други - не. Цената на застраховките скача, ако застрахованото лице е в напреднала възраст или ако неговата работоспособност засяга финансовото състояние на повече хора.

Най-важното, както и при всяка инвестиция, е да прочетете внимателно договора си, както и общите условия на компанията. Ако ви трябва консултация, може да се обърнете към застрахователен брокер - те се занимават професионално с това, а комисионите им не ги плащате вие, а застрахователната компания, ако купите полица. Данни за лицензираните животозастрахователи има на сайта на Комисията за финансов надзор.

4. Инвестиции в ETF

Те са доста по-рискови, но си заслужава да ги отбележим. Това са борсово търгувани фондове - exchange trading funds, които следват почти плътно цената на определен актив. С прогнозите, че храните ще поскъпнат, може да залагате на ETF, следващ някоя стока - например цената на пшеницата.

Предимството им е, че за разлика от търговията с фючърси, може да играете с по-малки суми, а и парите ви са ликвидни.

Недостатъци: нямате абсолютно никаква гаранция на вложението; покупката става през инвестиционен посредник, а в България таксите не са ниски и за малка сума доходността ви може да е колкото комисионата. Повечето ETF се търгуват в САЩ, данни за тях има при акциите на съответната борса, например в портала finance.yahoo.com.


5. Инвестиция в злато или сребро

И тя, подобно на ETF, е доста по-рискова, отколкото депозитът. Покупката на инвестиционно злато е различна от покупката на монета или бижута, освен това трябва да се има предвид, че това не е много ликвиден актив. В България вече има няколко компании и банки, предлагащи продажба и изкупуване на инвестиционно злато.

Неговата цена силно влияе върху тази на среброто, което често е наричано "златото на бедните". Недостатъкът на инвестицията в злато е високата цена, затова много хора се насочват към среброто. Последната цена на белия метал е 34.22 долара за унция, а на златото е 1769 долара. От началото на годината и двете показват повишение, но със спадове през летните месеци.

Нашият съвет е да не избирате такава инвестиция, ако търсите гарантиран доход и нисък риск. Разбира се, винаги можете да заложите на златни или сребърни монети с надеждата, че дългосрочно цената ще се покачва. В Турция например една значителна част от спестяванията на хората са именно в златни монети, това си е вид традиция. В Индия пък предпочитат бижута.

А защо точно депозити?

При обявяването на проекта за промяна в данъчното облагане много икономисти предупредиха, че това ще доведе до отлив на пари от банковата система и крайната цел да се обложат много богатите изобщо няма да се постигне. Това е логично, като се има предвид, че точно те са хората, които могат да бъдат най-мобилни, най-информирани, могат да използват съвети на счетоводители и икономисти и да си спестят плащането на повече данъци.

Васил Караиванов смята, че няма да се стигне до излизане на много пари от банковата система. "Но една част със сигурност ще се изтеглят", коменира той.

Според макроикономиста Георги Ангелов данъкът ще засегне честните вложители, а сивата икономика ще остане безнаказана. "По-добрият вариант е да правим реформи. Сивата икономика плаща изцяло в брой. Избягва и данъци, и акцизи. Тоест сивата икономика ще избегне и този данък, защото не си държи парите в банките", смята анализаторът.

Какъвто и да е резултатът от промените в данъчните закони, винаги и навсякъде важи съветът да се информирате и да търсите различни възможности, дори и да ви се струва безсмислено, защото парите ви са малко. В края на краищата - те са си резултат от вашия труд, ще носят доход на вас и няма смисъл да го губите, след като и без това инфлацията постоянно намалява стойността на спестяванията.

Бележка на автора: текстът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!

неделя, 9 септември 2012 г.

Капан от компромиси

Българските медии са в капан от зависимости и почти всеки месец медия, която е отказала да следва блестящите имагинерни магистрали на правителството, попада в хватката на една група, чиято публичност напомня легендарния злодей от Хари Потър “този, чието име не се споменава”. Журналисти вече (почти) няма. Поле за изява няма. Всички млади кадри, които идват, или се отказват, или са некадърни/мързеливи/нямат желание за работа/искат лесна заплата....продължете с каквото ви дойде наум. И си повторете, че вече не е останала независима телевизия, почти няма независим вестник или радио.

Колко са лошо младите...

Така е, почти няма медия от традиционните, която да е останала независима. В много от тях са се настанили и се настаняват бездарни, посредствени, сребролюбиви хора с претенция за голямата си значимост, щом вече ги пращат да тикат микрофон, за да записват и възпроизвеждат без никаква мисъл словоглупостите на цялото правителство и по-голяма част от парламента. Наистина, много от тези хора не искат да се учат, защото смятат, че да си бил “правителствен репортер” означава да си летял поне веднъж с държавния самолет до някоя екзотична дестинация, откъдето си разказал новина от типа “Ще подарим 100 елена на Катар и 1000 кози на Афганистан”. Много от тях искат да се учат, но или в редакциите никой не им обръща внимание, или постепенно рутинното отразяване на поръчкови “новини” обръща научаването в съвсем различна посока.

Тази ситуация обаче си е властвала години наред в медиите. И ако за известен период след 1989 г. те са изглеждали независими и качествени, все повече си мисля, че за по-голяма част от изданията това определение е прикачено в розовата мъгла на “доброто минало”, погледнато от “лошото настояще”. С малки изключения голяма част от вестниците, телевизиите и радиото от години насам приемат под една или друга форма да бъдат поръчкови – на управляващи, на икономически групировки, на отделни фирми и политици.

"Ей за това живея"

Замислих се за това след една командировка. Имена няма да казвам, не от неудобство, а защото тези имена не говорят нищо на никого и едва ли някога ще говорят. Пътуваме по покана на една компания, която освен традиционната разходка на журналисти из производството си, ядене и съобщение за нови продукти, е включила и малко по-арт преживяване – подкрепяла е местни творци и ги е поканила да ни разкажат за техни творби. Да, обаче една част от групичката ни вече е видяла отрупаната маса и удобните местенца за сядане и негодува, че ще трябва да слуша в жегата за някакво си изкуство. Така че си остава да яде и пие вътре. Пардон, да плюска беше по-точна дума.

На тръгване един от “журналистите” вече видимо е пийнал и се налага да го почакаме, докато се усети, че трябва да се вдигне от удобното си столче, да остави хубавото вино и ядене и да си тръгва. Радостно натоварен с подаръка си за последваща консумация, той се постарава три пъти да каже колко му е било приятно, как мрази лошотията на сегашните медии, оплюването, критиките и как ей заради такива събития и разходки още е в професията. Никой не му отговаря, може би защото дори неявилите се на срещата с изкуството усещат, че думите му са прекалено явен опит да измоли още такива покани.

Същият човек е бил във висшето редакторско ръководство на много престижен преди години вестник, за който сега много хора въздишат как е западнал и колко прекрасна медия е бил. Уверявам ви, той не е деградирал, не се е случило само за година или две да достигне дребнавото ниво на писач, който обича да яде, пие и ако може – да почива на аванта. Не е станал по-лош репортер, редактор и човек – останал си е същият. Както са останали същите хората, написали “Влечуги зад компютъра” и други коментари с подобно съдържание, публикувани в медии, минавали за демократични. Ако не вярвате – погледнете имената на настоящи главни и зам.главни редактори, старши репортери и шефове на отдели – това са все толкова познати имена, които години наред са си играли на политиканстване, умерени критики, виртуозни редакции по неудобни теми и отмора по партита и бартерни почивки. Не за тяхна сметка, разбира се.

Въпрос на цена

Да не мислите, че те за няколко седмици от добри и независими журналисти са станали коленопреклонни почитатели на силната премиерска ръка? Че някой е оставил зареден пистолет в бюрото на секретарката с инструкцията който се отклони – да бъде гръмнат? Ако години наред си се продавал незабележимо и си правил компромиси на дребно това дава ли ти право да се възмущаваш когато ти предложат по-едра сделка?

Нали знаете за вица: “Мъж забелязал самотна жена в бара. “Бихте ли се съгласили да прекарате с мен една нощ срещу 100 хил. долара?”, попитал той. “Ами...”, колебала се тя. “Добре, срещу 1 млн. долара?”, на което тя се съгласила. “Тогава, искате ли да прекараме няколко часа срещу пет долара?” Жената възмутено скочила: “Ама моля ви се, вие за каква ме вземете!”

“За каква те вземам се разбрахме, сега обсъждаме цената”.

Точно това е положението с голяма част от българсктие журналисти. Да, вярно, едно време са изглеждали независими, защото са се продавали на по-дребно – дребна похвала за дребно подаръче, смотаване на неприятна история с рекламодател, премълчаване на неудобни факти за политик, близък до главния редактор. Така че какво се чудим, когато лъсва желанието и съгласието им да продават и по-едрите истини? Ако сега има голям монопол и продажност, това е защото години наред е бил съзнателно и несъзнателно подкрепян компромисът на дребно.

А това, че младите са лоши и мързеливи – като гледам много от новите си млади колеги, изобщо не мога да се съглася. И ако си мислите, че който има какво да каже, няма къде да го каже, значи много дълбоко сте проспали появата на интернета. Може сайтове, блогове, социални мрежи, да нямат аудиторията, която са имали “Работническо дело”, “Дума”, “Демокрация”, може да не стигат до толкова хора, колкото гледат БТВ. Обаче тях ги има и са единствените, чиито читатели, вече и зрители, растат. Може много талантливи мои колеги да стоят в псевдонезависими и проправителствени медии, но това не ги е отказало да мислят и споделят критика. Може на тях да им се налага да работят наистина “за заплата”, за което не е справедливо да бъдат обвинявани. Съотношението между талантливи и подлизурковци из редакциите през годините си е оставали почти постоянна величина.

Сетих се, че преди няколко години, много преди сегашното правителство и медиен монопол изобщо да подскажат появата си на хоризонта, слушах оплаквания на колежка колко хора е трябвало да убеди и приласкава, за да гласуват за номинацията за наградата “Черноризец Храбър”, предложена от нейната медия. Тя успя. Убеди ги и номинираният си взе наградата с всички помпозни речи, в които се отразяваше великата му липса на истински талант. Тогава тандемът Пеевски-Кръстева не говореше нищо на никого. Тогава не се говореше за банки, финансиращи купуване на медии с държавни пари. Но пак имаше едни лъжи, които побеждаваха истините. Да правим компромис на дребно означава, че ще направим компромис и когато стане дума за нещо голямо.

петък, 10 август 2012 г.

Горната граница на здравето според ГЕРБ

За три години управление кадрите на ГЕРБ успяха безспорно да докажат едно нещо – за тях всяко човешко право трябва да бъде смачкано, ако противоречи на:

- Държавата, олицетворена от управляващите
- Корпоративните интереси на приятелите на управляващите
- Личните сметки на всеки представител на управляващите

В един момент въпросът държавата ли съществува за хората или хората за държавата се превръща в насмешка за всеки, който би помислил, че има някакви гарантирани права, на които дори най-големите наглеци не могат да посегнат. Грешка. Права има, но те се ограничават до свободата на действие, разбирана според ГЕРБ.

Вие може би си мислите, че все още има закони и правила, които поне властта трябва да спазва, след като е избрана/назначена да ги контролира? Не, както казахме – правата се простират докъдето решат управляващите.

Здравната каса, чиито директор Пламен Цеков е бивш депутат от ГЕРБ, хвърли ново изумително предложение, с което да намалява разходите в здравеопазването – лимит на броя пациенти за болница. Лимит на пациентите, приети по всяка клинична пътека. Преведено на прост език това означава, че болницата в Пазаржик например ще може да приеме 300 пациента с инфаркт на тримесечие. Ако имате късмета да сте 301-вият, може да се пробвате във Видин – там и без това е слабо населено, сигурно няма да си изпълняват целия лимит.

Само че след толкова мислене така и не успях да разбера как лекарите ще обяснят на 301-вия пациент с инфаркт или бъбречна криза, че трябва да дойде следващото тримесечие? Вероятно НЗОК ще купи криоапаратура, която да замразява пациентите до идущото бюджетно разпределение? Или ще наеме баячки, за да ги задържат от разболяване в прекалено натоварени периоди?

Дори ако приемем, че от морална гледна точка предложението на касата има някакво оправдание, то от законова то е в противоречие с Конституцията. Която, впрочем, депутатите от ГЕРБ изобщо не се свенят да смачкват често с недомислени и лобистки закони.

Конституция на Р. България:
Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.



Дотук виждам няколко задължения на парламентарната република, нито едно от което не е напълно спазено. Гражданите, според лидера на ГЕРБ - "материал", нямат право на здравно осигуряване, което да им гарантира достъпна медицинска помощ. За по-голяма част от българите медицинската помощ е недостъпна и става все по-далечна мечта. Цели райони на страната разчитат на личен лекар, който ги обикаля един или два пъти в седмицата. В цели райони се молят да няма спешен случай, защото раздрънката линейка от най-близкия град може да пристигне часове след като е извикана.


Дори ако сте жител на София, Сливен или Търговище, никой не ви е гарантирал, че ще получите медицинска помощ и безплатно!!! ползване на на обслужване по реда, който законът би трябвало да уреди. Не, законът може и да е уредил, но правилата са - ако имате проблем с осигуровките, дори не и по ваша вина, ако болницата е надминала лимита си, ако тя просто няма специалисти, медикаменти и апаратура, най-добре забравете, че има такова нещо като Конституция и правила.


Здравеопазването в България се финансира по изключително непрозрачен начин - с лимити и спуснати отгоре решения, с дарения от партии за тежки случаи, по които може да се прави ПР и с разпределяне на парите от една здравна каса, чиито монопол години наред никой не иска да прекрати.

Ден след като касата обяви, че в България лекуването ще е като при планова икономика, последва съобщението, че лимитите по клинични пътеки може да се увеличат. Така че, дишайте спопокойно - ако сте 301-вият пациент с инфарк в Пазарджик, може пък да ви приемат в това тримесечие. Виж, за 302-рия не е сигурно. Но пък нищо - ако може да чака - ще мине през следващия план. Ако не може - загубена работа, и без това НЗОК е щяла само да похаби парите за лечение на обречен човек.

вторник, 7 август 2012 г.

Задочни разговори за един министър и глада

Човекът, който излиза в полунощ

„Горещо е още, макар че е почти полунощ. Като излезеш от къщи, все едно печка те лъхва от нагорещения асфалт. Аз по това време излизам, когато е тъмно и повечето хора са си легнали. Едно, че не искам да ме виждат, може и познати да срещна, друго, че по светлото други ходят по моите места. Цигани са, нищо лошо не са ми направили, и те от нужда, ама да не се срещаме, че не знае човек какво...Сам съм, не съм като тях с количка и две-три деца. И ги разбирам, и не – поне са млади, не могат ли нещо да работят? Аз се опитах, но нищо не намерих, като си минал 70 години кой ще те вземе. Това, да не се чудите защо съм тук – съвсем в края на месеца е, време до пенсия има, а пари няма. И храна няма. Трябваше този месец пак да избирам – лекарствата, водата, тока или да си отделя за всеки ден по два лева за хляб и малко нещо с него. Лекарствата не могат да чакат. Водата ще чака. Тока не може, иначе после трябва да плащам да ме включат. И още имам телевизор. Вярно, черно-бял е, но си слушам на него първа и втора. Казаха онзи ден, че хлябът бил поскъпнал. Лоша работа. Не знам дали е така, аз от три дни не мога да ида до магазина, щото нямам с какво да го купя тоя хляб.

Някой е оставил половинка изсъхнал хляб направо върху капака на кофата за боклук. И така става, може да го поизрежа, сигурно някои хора и толкова не намират. Друго няма тук, ще карам нататък. Ако ме срещнете сигурно се чудите деца нямам ли поне малко да се погрижат за мен. Имам, един син. Ама той е строител, сега на някакъв строеж работи в друг град и вече втори месец надница не е вземал. Предишния, при когото работеше, някъде избяга и ги остави да си чакат за пет месеца заплатите. Казали им, че банката продава строежа, ама техните си надници да ги отпишат.

Много мисля докато обикалям вечер. Какво ли не ми минава наум. Съседът ми разказва, че щели да застопоряват ли, замразяват ли го каза, цените на хляб, кренвирши, сирене... то хубаво, ама аз и на сегашните цени да ги застопорят, с какво да ги купя? Той слуша много радио, и телевизия гледа, и все разменя новини. Та, онзи ден ми вика – давали на едно място безплатна храна, банка някаква.

Чудно ми се видя, каква е тая банка, дето храна ще ни дава за без пари? Може да не е чул добре. Пък може и да е чул, ама да не се надявам напразно. Ето, някоя вечер изляза, надявам се и накрая – нищо не намирам. Сега лятото ми е добре, и не ми е добре. Добре е, че за топло не се безпокоя, а и някоя кофа с вода можеш да загрееш на терасата. От друга страна много бързо се разваля храната, докато някой си хвърлил недояденото, както почти е прясно и след няколко часа – за нищо не става. Боже, а като намерих една опаковка яйца! Уж на етикета са в годност, ама знам ли, яйца са това, не ти е сухар. Чудих се, чудих се, пък накрая ги взех. То, като се сварят добре, нищо май им нямаше, поне нищо не усетих после. Зимата да беше – няма да ме е страх. Но тогава пък като легнеш болен защото си спрял парното, и вече и до кофата не можеш да слизаш, чакаш от пенсия на пенсия. Какво говорех? Да, не е лошо лятото, топло е, вода да загрееш става. Но нали ви казах, бързо се разваля тогава каквото е останало в кофата.”


Горният монолог е измислен. Преди няколко дни чух шум под прозореца си. Беше пак възрастният мъж с карирана риза и шапка с козирка, който претърсва кофите за боклук. В нашия квартал сме човеколюбови и храната, която не сме изяли и не е за хвърляне често я закачаме до контейнера за смет. Бедата на възрастния мъж е, че той излиза късно, след като преди него цял ден са кръстосвали мургави гладни хора. Минава към полунощ, не всяка, само по няколко пъти в месеца. Тъмнината го крие, но шумът се чува. Шумът от ровенето на чуждия боклук драска по отворените в нощта стъкла. Кучетата вече го познават, всички кучета без дом и хората, търсещи храна, някак все се сприятеляват.   

Един министър с много думи
Мислите си, на пръв поглед каква пряка връзка може да има между хората, търсещи храна в кофите, и рекламата на няколко търговски вериги? Те нямат вина за бедността, нали? Връзката се казва Мирослав Найденов. Министърът, загрижен за бедните българи. Министърът, който намалява цени със замаха на Ево Моралес, но съвсем по капиталистически прави реклама – дори не и скрита, на три търговски вериги. Министерството, ръководено от него, така и не намира за нужно да намери време и да положи усилия за една елементарна стъпка – премахване или поне намаление на ДДС върху дарени храни. Изглежда дреболия, но от създаването на банката през април (основана по инициатива на неправителствени организации и частни компании) организаторите й настояват ДДС да се премахне. В момента ако един производител има партида от годна, но неправилно опакована храна, той трябва да плати данъка, в случай, че я дари. Но – ако реши да я изхвърли, данък няма да има.

За толкова месеца няма информация подопечното на Найденов министерство, което иначе е повече от активно, да е направило нещо по въпроса, освен принципните си добри намерения. Аргументът, че по този начин можело да се точи ДДС, ми е смешен, честно казано. Изобщо не ме убеждавайте, че държава, която за миналата година има издадени 13 624 разрешения за подслушване и ежеседмично се бие в гърдите как спира контрабанда и свързва всички с НАП и Агенция „Митници”, не може да се справи с подобни измами.

Раздаването безвъзмездно на храна и помощта тя да стигне до възможно най-много нуждаещи се сигурно няма да има ПР ефекта от леенето на приказки за замразени цени и разкарването да се проверяват етикети. Но със сигурност, за сведение на министър Найденов, ще работи по-добре, за много по-дълго време от три месеца и без да обтяга вече нажежените отношения между производители и вериги.

И да споделя още нещо – минаване през една от шумно прокламираните от Найденов вериги във вторник вечер ми направи следното впечатление – замразени цени на пилешки бутчета, на свинско и на кренвирши от собствена марка. Хляб не видях, нито масло и мляко. Но пък видях избождащи очите промоции на самата верига и уточнения с малки букви – за лоялни клиенти са. Но пък може и аз да не съм видяла другите етикети, някой с опит в проверките на цени вероятно би могъл да ги забележи. 

Според Мирослав Найденов това е социално отговорна позиция | снимка: Весела Николаева

Недостатъчно скъпа, недостатъчно добра
Проблемът с храната не е само проблем на глада. Той става проблем на недостатъчното хранене, на неприятната и вредна храна, на заболяванията, идващи от това, на свиването на други разходи. Проблемът с храната не е само на крайно бедните – ужасно лош стимул е да замразяваш цените на десет стоки и да тръбиш по медиите за тях, при условие, че това са точно стоките, чиято цена поражда най-малкото съмнения за качество. Последното не съм го измисляла аз – казваше го поне няколко пъти самият Найденов.

Преди около две години земеделският министър скачаше на всеки, който слагал соя в салама, Е-та в кренвирши и хляб и палмово масло в кашкавала, с настояването, че е по-добре да плащаме повече, но да ядем качествено. В началото на февруари 2011 г. той заявява, че първата работа на новооформената Агенция по безопасност на храните ще бъде да проверява качеството на храните с много ниски цени в търговските вериги.

"Ясно е например, че кисело мляко за 9 ст. на практика не е кисело мляко, защото е направено от палмово масло", разпалва се министърът. Найденов тропва по евтините рафтове и с твърдението, че когато веригата си поръчва продукт “с нереално ниска цена", то тя заблуждава потребителите. Разбира, той мисли и за здравето - "Много умело се жонглира с термина безопасност и качество на храните, но не искаме под чадъра на това, че продуктът е безопасен, но некачествен, това да ни направи най-болната нация в ЕС". (цитатите са от dnevnik.bg)

Хайде сега да се пренесем година и половина напред – качеството вече е оставено само на храните по стандартите, а министърът започва да се грижи за бедните. Същите бедни, които купуват възможно най-евтината храна, не могат и да помислят да се хранят разнообразно и пълноценно. Същите тези бедни утре ще минават през системата на здравеопазването с артерии, запушени от нискокачествени мазнини, с алергии, предизвикани от оцветители и консерванти, с хроничен диабет, инсулт и рак, провокирани от големите количества сол в полуготови храни (изследване на World Cancer Research Fund).

За тези хора по-голяма част от доходите отива за храна, дори и да е нискокачествена, а тотално разбитото здравеопазване няма да има пари да покрие нито лекарствата им, нито възможността за подобряване на живота, с което да се излекуват. Извън болницата ще ги чака същото – дали да си купя хляб или лекарство?

Малко факти:

Българските домакинства харчат средно 33.7% от общите си разходи за храна и напитки и 6.1% за здравеопазване, сочат данни на Националния статистически институт.

По 300 лв. е средният месечен разход на един човек за храна. Увеличението за една година е с повече от 15 лв.

Във Великобритания средно 9% от доходите на човек отиват за храна, в Ирландия и Австрия делът е около 10%, а в съседна Румъния – 29%.

През миналата година със средния си доход българинът е можел да си купи някоя от следните стоки: 2814 кг хляб, 2772 кг домати, 703 кг сирене или 673 кг малотрайни колбаси. За 2010 г. доходът му е позволявал 3103 кг хляб, 2230 кг домати, 746 кг сирене или 653 кг малотрайни колбаси.

Миналата година всяко домакинство си е купило средно по 162.4 кг бял хляб с цена 1.32 лв. Предишната, 2010 г., купеният бял хляб е бил 161.3 кг, при 1.15 лв. средна цена.

петък, 3 август 2012 г.

Мирослав Найденов: Комисарят по цените в действие

Министър Мирослав Найденов е заплаха за националната ни сигурност и трябва да бъде отстранен и най-малкото заточен някъде, където може да вреди само на себе си. Всяка следваща от идеите му е не просто на границата на абсурда, тя дава ново измерение на понятието „абсурд” изобщо. Защото в една стана с претенция за демокрация, валидна конституция и членство в общ съюз – ЕС, не е възможно всяка щура мисъл, която се завърти в главата на един министър да се прилага като фокус върху цирков заек.

Министър Найденов е заплаха за националната сигурност и ако толкова много иска да разбере къде по веригата на храните е проблема, първо трябваше да си поръча ДАНС, НАП и някой добър психиатър да проверят самия него.

Ако погледнем само няколко месеца, назад енергичният министър така и не успя да обясни какво и как наложи заплахите и спирането на вноса на яйца от Полша (използвам внос условно, защото Полша е в ЕС, точно като нас и сме част от общ пазар). Съвсем скоро обаче с герберски пирует министърът извади показалец и започна да се заканва на българските производители – хем да гледат щастливи кокошки, хем яйцата да са евтини, че иначе ще си внесем от Полша. Сигурно си е пратил снимката до всички ферми, за да може кокошките да се смеят докато го гледат.

И така, прегазвайки търговците на царевица по плажа, Найденов стигна до един от върховете на министерската си кариера – споразумение за замразяване на цените. Под измисления от него страх от евентуално бъдещо поскъпване бившият ветеринар скочи на стобора на услужливите си медии и обяви, че по негово предложение за три месеца храната няма да поскъпва. Малко уточнение – докато го обявяваше съвсем недискретно каза имената на веригите, съгласили се на идеята му, и всъщност се оказа, че няма да поскъпват „основни храни” като кренвирши, хляб, мляко... българско производство.

Няма нужда да си голям икономист, за да ти дойде наум, че ако тези храни бъдат замразени, повишението им по веригата, ако се налага такова, ще се прехвърли върху другите стоки. Аз, при условие, че не си купувам нито хляба, който ще е със застопорена цена, нито кренвирши, нито сирене от 5 лв. килото и кашкавал без мляко, подобно на много други българи ще платя сметката на министъра. Освен това, министър Найденов, ако няма кой да ви каже – веригите най-вероятно ще пренесат замразената цена към производителите. А производителите могат да се справят по два начина – да минат в сивия сектор или пък да си съкращават разходи. Тъй като нито от зърно могат да спестяват, нито от енергия, те ще замразят, намалят или забавят заплати на служителите си.

А е твърде възможно, министър Найденов, тези служители да живеят в малки населени места, където няма „Метро”, „Била” и „Кауфланд”, които така услужливо са ви смъкнали цените. И така те ще пазаруват на незамразени цени, в другите магазини.

Аз лично съм решила, че никога, ама никога повече няма да стъпя в някоя от трите вериги, които са се втурнали да облизват омазаните ви псевдо-инициативи. Изобщо не могат да ме привлекат с евтината си реклама как те лично ще помогнат и ще замразят и други храни като наденица, шпек и кайма.

Ако изобщо неадекватният на всяка икономика министър иска от веригите да си проявяват „социално отговорна позиция”, може да провери колко са верни твърденията на производители за извиване на ръцете от тях и да се опита с малко повече ум да реши конфликта. Социално отговорно поведение, министър Найденов, е веригите да не продават залежала стока на промоция и да не изискват всеки производител да си плаща за въпросната промоция. Социалното поведение, министър Найденов, не е да рекламираш стандарти, създадени по собствено усмотрение и да анатемосваш всички, които не работят по тях. Не е никак социално отговорно да обявиш как някой производител слага соя, без да си го доказал. И не е социално отговорно да назначаваш за шеф на фонд „Земеделие”, разпределящ милиарди субсидии, човек, който има опит в бранша колкото вие в експерименти по квантова физика. Не е никак социално отговорно да издигнеш за управление на напояването човек, който има присъда за кражба.

Далеч преди неизвестният ветеринар д-р Найденов изобщо да сънува министерски пост, като секретар на Националната ветеринарно-медицинска служба позволява внос на 20-годишно ирландско месо, което впоследствие най-вероятно е направено на колбаси. Въпросното месо, ако си послужим с неговия стил, определено е заплаха за националната ни сигурност, ако някой седне да изчисли колко вреди може да нанесе 75 тона ирландско месо, преработено в колбаси и други месни продукти. Канцерогенно е. Ирландското месо от 1986 г. е забранено за внос заради заразата от „луда крава”. Това обаче не пречи на секретаря да подпише вноса, а след скандала през 2006 г. тихо да се изсули в „Екоравновесие” – около година след като Бойко Борисов е станал кмет на София, в чиято общинска структура е и въпросното предприятие.

Между другото, по странно съвпадение ВАС отменя решението за уволнението му от НВМС с подкрепата на съдия Андрей Икономов, наказан заради скандала с имоти на магистрати в Приморско, и съдия Илиана Славовска, част от състава, отказал да спре уволнението на Мирослава Тодорова (информация на Росен Босев, „Капитал”). Славовска само между другото е и част от състава, който оправда лидера на ДПС Ахмед Доган за хонорара по „Цанков камък”. По делото на Найденов с особено мнение се подписва съдия Илияна Дойчева.

Като министър Найденов ще бъде запомнен с невероятната си енергия за невероятно безсмислени проверки и насоки за производители и търговци. За всеки проблем, който се появи в сектора, Найденов има готово решение – като японски самурай, който решава надигналите се пречки с рязане на глави. Или като неизживян съдия от Народния съд, който слуша само обвинението и крещи подобно на Червената кралица от „Алиса” – „Отсечете му главата!”

Вчера една колежка ми предложи ако говоря с Найденов да го питам каква е разликата между неговото поведение и комитета за определяне на цените отпреди 1989. Мисля, че е само една – там са работили повече хора, Найденов успява да се справи сам, с по-малко наличен ресурс.

сряда, 1 август 2012 г.

ГЕРБ-ери на подмяната


Преди около две години моя приятелка, журналистка в регионален вестник, ми разказа следната история:

В пика на предизборната кампания за парламентатни избори през 2009 г. във вестника,  в който работела, започнали да пускат поредица интервюта с кандидат-депутати от всички по-важни партии. Дошъл ред и на ГЕРБ, тогава фаворизираната политическа сила, за която никой нямаше съмнение, че ще се спечели изборите. Кандидат-депутатът, сега много влиятелен министър, дал съответното интервю и колегите го подготвили за печат. Избрали за заглавие негово полу-обещание, полу-закана: смисълът бил, че ако спечелят изборите, ще сложат край на търговията с гласове. Няколко часа преди приключването на броя „ПР” момичето, работещо за местната структура, се обадило до редакцията и издателите с тръшкане, че думите на новоизпечения политик трябва да са чело на вестника (водещия материал на 1-ва стр.). След обяснения, че едно интервю не може да е чело, се стигнало до компромис то да се преразкаже за материал и все пак да се напише за търговията с гласове и как новата партия ще бори това лошо наследство.

Историята не приключва – малко преди затварянето на броя въпросната „ПР” девойка връхлетяла регионалната медия с ново искане – „Ама това заглавие не става, скучно е”

„Добре, вие какво си представяте?”

Отварям скоба – следващите действия нямат общо с това, че вероятно и на тази регионална медия са платили и тя не може или не иска да се опълчи на натиска. Следващите думи и и действия са умален модел на начина, по който вече работи държавата.

По онова време въпросният кандидат-депутат има проблеми с жълти медии, които вадят компромати за негови любовници и незаконни деца.
„Ами искаме заглавие – „Ако имам трето дете, то ще е от жена ми”
Дори в този момент професионализмът на колегите надделял над поръчката да пускат материали за всички кандидати – „Моля ви, как си представяте, не можем да излезем с това заглавие!”
„Не! Това ще е!”

След известно тръшкане и охкане, доколкото ми разказаха, вестникът излязъл точно с това заглавие.

Случката е глупава. Вероятно подобни са се случили и на други места. Тя обаче е показател. Лакмус за политическото здраве на партията, спечелила мнозинство в парламента.

ГЕРБ не беше партия на промяната. ГЕРБ е и ще продължи да бъде партия на подмяната. Нейните министри нямат смелостта и независимостта да променят лошите процеси в подопечните им ведомства и ресори. Те просто могат да подменят хората, които се възползват от тези процеси с политически приемливи назначения.

Не вярвате ли? Спомненете си Калина Илиева и бившият вече шеф на „Напоителни системи”. Те не са грешка на системата. Те са самата система. Тази система не е мръднала и на точица от принципа на партията-майка БКП, която уж отдавна не съществува. Тази система назначава хора с партийна книжка, хора, които ще са полезни и верни на партийната структура и ще носят финансова полза. Тя няма никакъв интерес да назначи хора с мнение и възможност да работят – защото това предполага поне малко независимост. А ГЕРБ се гради като комунистическо поделение – вождът знае и може всичко, всички други са пионки. Страшното е, че вече всички го знаем. И че някои се оправдават с липса на алтернатива.

ГЕРБ е подмяна на смисъла, на истинските проблеми, на истините и на решенията, които могат да премахнат един проблем. ГЕРБ е гласът на премиера, който всички по-надолу се опиват да слушат и не че нямат смелост да го нарекат гол – те просто никога не могат да видят, че е гол.
ГЕРБ си има медии, които показват премиера и целия му антураж в пищни облекла на промяната. Тези медии може да ви покажат гредата, преместена от задръстения път, но няма да ви покажат насипа, който всъщност се е срутил по този път.

„Насоките на място, дадени от ..... и топлата му доброта спомагат за огромния напредък в развъждането на кози и за увеличаване на производството на млечни продукти.”

Не, не е каквото си мислите. Името в многоточието е Ким Чен Ир, вечният президент на Северна Корея.

Цитатът е взет от книгата „Химн на смъртта” (Nothing to envy) на Барбара Демик, изд. „Прозорец”, 2012 г. Прочете я. Интересна е.